Pravidlo č. 8. - doba trvání hry
10. 9. 2008
- Doba trvání hry je tvořena dvěma rovnoměrnými obdobími o délce 20 minut, tzv. čistý čas. Případné odlišnosti hrací doby upravuje vždy rozpis (propozice) příslušné soutěže.
- Dodržování odměřování času je sledováno časoměřičem, při hře na hrubý čas hlavním rozhodčím.
- V případě zahrávání pokutového kopu a druhého pokutového kopu v utkáních hraných na hrubý čas musí být vždy délka poločasu prodloužena až do jeho řádného zahrání.
- Každé družstvo má nárok na jednu minutu oddechového času v každém poločase řádné hrací doby. Hraje-li se na hrubý čas, doba oddechového času se do řádné doby trvání hry nezapočítává.
Při udělení oddechového času musí být splněny tyto podmínky:- Trenér družstva nebo jeho zástupce požádá o udělení oddechového času u stolku časomíry. Časoměřič ohlásí oddechový čas zvukovým signálem v nejbližším okamžiku, kdy je míč mimo hru a je v držení družstva, které o oddechový čas žádá. Pokud nefunguje časomíra, požádá trenér nebo kapitán družstva o udělení oddechového času přímo rozhodčího a to ve chvíli, kdy je míč mimo hru a je v držení družstva, které o oddechový čas žádá. Rozhodčí ho udělí ihned.
- Při udělení oddechového času se hráči mohou shromáždit u postranní čáry (poblíž lavičky náhradníků) a to tak, že hráči v poli neopustí hrací plochu a funkcionáři ani hráči na lavičce na hrací plochu nevstoupí. Není povoleno střídání hráčů v průběhu oddechového času. Od zaznění signalizace jíž je oddechový čas udělován až do ukončení oddechového času tímto signálem nesmí žádný hráč opustit hrací plochu ani jiný hráč na hrací plochu vstoupit. Teprve po ukončení oddechového času mohou hráči vystřídat a to i před zahájením hry.
- Za dodržení časového limitu jedné minuty odpovídá časoměřič. Pokud není časoměřič delegován, odpovídá za dodržení časového limitu druhý rozhodčí.
- Jestliže si tým nevybere oddechový čas v prvním poločase, nemůže si jej převést do poločasu druhého. Ve druhém poločase má nárok pouze na jeden oddechový čas
- Trenér družstva nebo jeho zástupce požádá o udělení oddechového času u stolku časomíry. Časoměřič ohlásí oddechový čas zvukovým signálem v nejbližším okamžiku, kdy je míč mimo hru a je v držení družstva, které o oddechový čas žádá. Pokud nefunguje časomíra, požádá trenér nebo kapitán družstva o udělení oddechového času přímo rozhodčího a to ve chvíli, kdy je míč mimo hru a je v držení družstva, které o oddechový čas žádá. Rozhodčí ho udělí ihned.
- Během případného prodloužení utkání nelze čerpat oddechový čas.
- Délka poločasové přestávky nesmí překročit 15 minut.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář