Pravidlo č. 5 - hlavní rozhodčí
K řízení každého utkání musí být ustanoveni dva rozhodčí - hlavní rozhodčí a druhý rozhodčí. Pokud se k utkání dostaví pouze jeden delegovaný rozhodčí, je rozhodčím hlavním. Druhý rozhodčí bude v tom případě nahrazen laikem, který ovšem nevykonává funkci druhého rozhodčího, ale pouze postranního. Nepoužívá píšťalky, ale praporku, nebo jiné odpovídající signalizace.
Pravomoc rozhodčího uplatňovat pravidla začíná vstupem rozhodčího na hrací plochu k zahájení hry a trvá až do ukončení utkání. Tato pravomoc trvá včetně doby poločasové přestávky a i po dobu, o kterou bylo utkání prodlouženo a v době, kdy se provádějí kopy ze značky pokutového kopu a včetně všech příslušných přestávek. Osobní tresty uděluje rozhodčí žlutou nebo červenou kartu.
Všeobecná pravomoc rozhodčího přijímat opatření k proviněním členů družstev (autorita rozhodčího) začíná podpisem zápisu o utkání kapitánem (vedoucím) družstva před utkáním a končí podpisem zápisu kapitánem družstva po utkání.
Ostatní provinění, ke kterým dojde mimo tuto dobu popíše rozhodčí v zápise o utkání.
Rozhodnutí rozhodčího o skutečnostech spojených se hrou jsou konečná.
Rozhodnutí KF ČMFS:
- Jestliže se hráč dopustí závažného provinění (pravidlo 12, odst.4 b,c,e) v době od podepsání zápisu o utkání před utkáním do okamžiku, kdy rozhodčí vstoupí na hrací plochu, aby zahájil utkání:
- nepřipustí provinivšího se hráče ke hře a za tohoto hráče může nastoupit některý z náhradníků
- družstvo nesmí doplnit počet náhradníků, pokud má v zápise o utkání uvedeno 12 hráčů
- nepřipustí provinivšího se hráče ke hře a za tohoto hráče může nastoupit některý z náhradníků
- Jestliže se hráč dopustil přestupku v době od vstupu rozhodčího na hrací plochu k zahájení vlastního utkání až do zahájení utkání , uděluje rozhodčí osobní tresty v rámci pravomoci uplatňovat pravidla:
- vyloučí hráče z účasti na hře a za tohoto hráče smí nastoupit některý z náhradníků
- družstvo nesmí doplnit počet náhradníků, pokud má v zápise o utkání uvedeno 12 hráčů
- vyloučí hráče z účasti na hře a za tohoto hráče smí nastoupit některý z náhradníků
- Jestliže se hráč dopustí jakéhokoli přestupku v době od zahájení do ukončení utkání (včetně poločasové přestávky), uděluje rozhodčí osobní tresty v rámci pravomoci uplatňovat pravidla:
- vyloučí hráče ze hry. Pokud se hráč dopustil závažného provinění jako hráč v poli, pokračuje jeho družstvo oslabeno ve smyslu ustanovení pravidla 12, odst.4
- družstvo nesmí doplnit počet náhradníků, pokud má v zápise o utkání uvedeno 12 hráčů
- vyloučí hráče ze hry. Pokud se hráč dopustil závažného provinění jako hráč v poli, pokračuje jeho družstvo oslabeno ve smyslu ustanovení pravidla 12, odst.4
- Jestliže se hráč dopustí závažného provinění v době od ukončení utkání do okamžiku podpisu zápisu o utkání kapitánem družstva po utkání, oznámí rozhodčí provinění hráče kapitánovi družstva. Provinění hráče uvede na zadní stranu zápisu o utkání a kapitán družstva potvrdí podpisem jeho totožnost.
Všechna provinění hráčů, která nastala od okamžiku podepsání zápisu o utkání před začátkem utkání do okamžiku podepsání zápisu po utkání uvede rozhodčí na zadní stranu zápisu a kapitán družstva potvrdí podpisem totožnost hráčů.
Hlavní rozhodčí je povinen:
- Uplatňovat pravidla a dbát na jejich dodržování všemi účastníky utkání
- Nastupovat k řízení utkání v barevně jednotné výstroji s ostatními rozhodčími, skládající se z trika, trenýrek, stulpen a odpovídající obuvi. Barva dresů rozhodčích musí být odlišná od barvy dresů obou družstev s výjimkou brankářů. Musí mít při sobě patřičné vybavení - píšťalka, žlutá a červená karta, hodinky, tužka, vlastní záznamy o utkání a losovací mince
- Vést si záznam o průběhu utkání, o událostech, které se přihodí během, před i po utkání.
- Upouštět od trestání v okamžiku, kdy je přesvědčen, že kdyby tak učinil, poskytl by výhodu týmu, který se provinil - tzv. výhoda ve hře. Pokud rozhodčí takovou výhodu ve hře poskytne, nepřičítá se družstvu, které se provinilo, akumulovaná chyba (faul).
Rozhodnutí KF ČMFS: Poskytnutí výhody neuplatňovat, pokud došlo při zákroku ke zranění, které si vyžaduje okamžité ošetření. - Při uplatnění výhody ve hře po zákroku, který je podle pravidel nutno trestat napomenutím nebo vyloučením, rozhodčí hráče napomene nebo vyloučí až při první situaci, kdy je míč mimo hru.
- Dbát na to, že základním principem je ponechání co nejvolnějšího a plynulého průběhu hry.
- Dbát na stejné posuzování přestupků před a po dosažení pěti akumulovaných chyb.
- Důsledně postihovat hráče předstírajícího nedovolený zákrok. V případě, že byla kvůli simulování přerušena hra a nařízen nepřímý volný kop, napomenout hráče žlutou kartou bez ohledu na to, na kterém místě hrací plochy k zákroku došlo.
- Dát znamení k opětnému zahájení hry po každém přerušení hry, ke kterému došlo ze strany rozhodčího (tedy nikoli autový kop, výhoz od branky nebo rohový kop), kromě situace, kdy vhazuje míč rozhodčího. Znamení dává píšťalkou nebo ústně a to tak hlasitě, aby nemohlo dojít k pochybnostem, zda byla hra zahájena.
- Dbát na dodržení doby trvání hry. Při mezinárodních utkáních se hraje vždy na 2 x 20 minut čistého času, a proto je vždy určujícím faktorem časomíra a za dodržení doby trvání hry odpovídá určený časoměřič. Při hře na hrubý čas jsou vždy rozhodující hodinky hlavního rozhodčího a časomíra je pouze orientační pomůckou.
- Dbát na dodržení doby 1 minuty oddechového času a 2 minut trestu v případě, že není přítomen časoměřič ani druhý rozhodčí.
- Ukončit předčasně utkání nebo jej nezahájit v těchto případech:
- počet hráčů jednoho z družstev na hrací ploše klesl pod tři, přičemž toto družstvo již nemá možnost postavit náhradníka
- v případě úmrtí některého z účastníků hry
Rozhodnutí KF ČMFS: Účastníkem hry se rozumí nejen hráči na hrací ploše i na lavičce náhradníků, ale i trenéři, funkcionáři (včetně lékaře, maséra, atd.), rozhodčí a časoměřič - na zákrok policie
- při násilí spáchaném na rozhodčím (inzultaci) hráčem, trenérem, funkcionářem některého z družstev nebo jinou osobou.
- počet hráčů jednoho z družstev na hrací ploše klesl pod tři, přičemž toto družstvo již nemá možnost postavit náhradníka
Inzultací se rozumí: udeření, kopnutí, úmyslné podražení, násilné vražení, násilné cloumání, úmyslné vyražení píšťalky z úst, úmyslné prudké udeření míčem nebo jiným předmětem. Inzultací není např. plivnutí na rozhodčího, polití vodou, vytržení karet z ruky, apod. To je kvalifikováno pouze jako hrubé nesportovní chování.
Hlavní rozhodčí má právo:
- Přerušit hru pro jakékoliv porušení pravidel.
- Neumožnit vstup na hrací plochu žádné jiné osobě, kromě druhého rozhodčího a hráčů obou mužstev, bez jeho souhlasu.
- Přerušit hru, jestliže byl podle jeho názoru hráč vážně zraněn, nechat jej podle potřeby ošetřit nebo nechat odnést z hrací plochy a poté hru okamžitě znovu zahájit. Jestliže je hráč zraněn tak, že to nevyžaduje okamžité ošetření, rozhodčí hru nepřeruší, pokud je míč stále ve hře. Hráč, který je schopen dojít k postranní čáře, nebude ošetřován na hrací ploše. Hráč, který krvácí, musí neprodleně opustit hrací plochu !
- Vykázat ze hřiště jakéhokoli účastníka utkání, který se podle jeho názoru proviní násilným chováním, vážným faulem ve hře, nadávkami, hanlivými výroky či jiným nesportovním chováním. Po skončení utkání uvede tuto skutečnost a její okolnosti v zápise o utkání. Takto vykázaný účastník opustí bez zbytečných prodlev hrací plochu (nesmí samozřejmě zůstat ani na hráčské lavičce) a odebere se do šaten - nikdy ne do hlediště! Pokud je hráč vyloučen během poločasové přestávky, jeho tým pokračuje ve hře s nezměněným počtem hráčů na hrací ploše. S udělením tohoto osobního trestu seznámí rozhohodčí oba kapitány družstev ještě před zahájením druhého poločasu.
Napomenutí hráče signalizuje rozhodčí žlutou kartou, vyloučení hráče kartou červenou. Ostatní účastníky hry vykazuje ústně. - Rozhodnout, zda míč, poskytnutý ke hře, odpovídá pravidlu 2. Pokud tomu tak není, míč vyměnit.
- Přerušit nebo dokonce předčasně ukončit utkání z níže uvedených důvodů (v případě ukončení utkání z těchto důvodů je rozhodčí povinen vyčerpat všechny dostupné možnosti k dohrání utkání):
- pro tmu nebo špatnou viditelnost
- pro špatné povětrnostní podmínky (bouřka, sníh, prudký vítr), které by podle jeho názoru mohly i ohrozit zdraví hráčů
- pro nezpůsobilost hrací plochy
- hrají-li hráči tak, že je ohroženo jejich zdraví a je-li napomínání a vylučování neúčinné a nápravu nezjednají na výzvu rozhodčího ani kapitáni družstev
- pro trvalý nezájem některého z družstev na regulérnosti utkání
- pokud vyloučený hráč, nebo vykázaný účastník utkání odmítá opustit hrací plochu i po uplynutí lhůty stanovené rozhodčím kapitánovi jeho družstva (rozhodčí vždy nejprve stanoví kapitánovi lhůtu cca 1 - 2 minuty na zjednání pořádku)
- pro opakované hrubé nesportovní projevy obecenstva, které by podle jeho názoru mohly ohrozit bezpečnost účastníků utkání (např. opakované vnikání obecenstva na hrací plochu, házení nebezpečných předmětů, petard, světlic apod. na hrací plochu)
Rozhodnutí KF ČMFS: Rozhodčí provádí při řízení utkání srozumitelnou signalizaci. S hráči v průběhu zápasu nediskutuje. Jediným, kdo smí vznést k rozhodčímu dotaz či připomínku v průběhu utkání, je kapitán družstva. Musí tak učinit slušnou formou a tak, aby nebyl narušen plynulý průběh hry.
- pro tmu nebo špatnou viditelnost